Marzec – Miesiąc Świadomości Endometriozy

Endometriozy nie widać gołym okiem. W chorobie tej, tkanki które są podobne do błony śluzowej macicy (endometrium/wyściółki macicy) znajdują się w innych częściach ciała. Pojawiają się na takich narządach i miejscach w ciele jak jajniki, jelito, pęcherz moczowy, na więzadle krzyżowo macicznym, zatoce Douglasa, otrzewnej, ale również na odleglejszych narządach jak przepona, płuca. Ponadto ogniska endometriozy mogą pojawić się w bliznach po cesarskim cięciu. Choroba powoduje rozległy stan zapalny w organizmie, liczne zrosty i dolegliwości bólowe. Prowadzi do dysfunkcji rożnych narządów i niepłodności.

W wyższych stadiach powstałe zrosty, które doprowadzają do stanu połączenia narządów, unieruchomienia w miednicy. Kobieta jedyne o czym myśli to o zniwelowaniu bólu i względnej normalności. Zaczyna ograniczać się bądź zupełnie wycofuje z życia społecznego, towarzyskiego. Kobiety często słyszą „musi boleć, taka Pani uroda”, „pewnie była Pani w ciąży stąd te zrosty”, „hipochondryczka”, „chce być w centrum uwagi”. Kobieta przestaje być słyszana. Choroba, u niektórych kobiet powoduje trudność w zajściu w ciążę bądź niepłodność a to niesie ze sobą kolejne cierpienie.

Choroba powoduje nie tylko obciążenie fizyczne, ale również psychiczne. Chciałabym się skupić na aspekcie psychologicznym.

Choroba przewlekła zmienia sytuację życiową cierpiącej na nią osoby. Niejednokrotnie dotyczy również rodziny i dotychczasowych relacji, kwestii zawodowych itp.

Jak być dla kobiety doświadczającej choroby?

Jeżeli czujesz, że masz gotowość być i towarzyszyć to powiedz o tym. Potwierdź, że niezależnie jak będzie nie odejdziesz, nie odwrócisz się plecami w milczeniu. Gdy nie wiesz i zastanawiasz się jakby było najlepiej towarzyszyć, zapytaj czego kobieta doświadczająca choroby potrzebuje. Wskaż, że jeżeli będziesz umiał/a i mogła/mógł to zrobić, zrobisz to. Jeżeli nie to zaproponuj by wspólnie zastanowić się co możecie w tej kwestii zrobić, gdzie szukać wsparcia.

Ciąg dalszy niebawem…

Przewiń do góry